Последна промена пред 2 минути | Четврток 17 Април 2014 | 47 0

„Македонски шуми“ распиша оглас за вработување на 1600 социјалци

  • Објавено: 22.05.2013 14:57
  • Прочитано: 8766
  • Печати

Јавното претпријатие „Македонски шуми“ денеска распиша оглас за вработување на 1600 лица од социјално ранливите категории. кои со апликација можат да конкурираат на огласот до 22 јуни. 1600-те невработени прво ќе бидат ангажирани во јавното претпријатие, а подоцна, најдоцна до крајот на годинава, поголемиот дел од нив ќе бидат работно пренасочени во државните институции кои имаат потреба од дополнителен кадар, соопштија денеска од Владата.
Една четвртина, рече владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев, ќе остане работно ангажирана во „Македонски шуми“, додека останатите ќе бидат префрлени на работни места кои во моментов се најпотребни во државната администрација, како чувар, обезбедувач, курир и доставувач.

На огласот можат да конкурираат долгорочно невработени лица кои повеќе од 10 години се без работа, лица од многудетни семејства, самохрани родители и еднородителски семејства и невработени лица од семејства каде нема ниеден вработен. За сите категории се предвидени по 400 вработувања.
Во однос на степенот на образовани кој го имаат кандидатите, 976 позиции се предвидени за лица со ниска стручна спрема, на 472 места треба да се вработат лица со средна стручна спрема, и 152 позиции се предвидени за лица со висока стручна спрема кои ќе се вработат како советници и соработници.

- По огласот лицата кои ги исполнуваат критериумите ќе бидат вработени во рамките на ЈП „Македонски шуми“, за што веќе претпријатието има донесено програма, систематизација и има обезбедено финансиски средства за реализација на вработувањата - изјави денеска портпаролот, објаснувајќи дека дел од лицата кои ќе бидат вработени ќе продолжат да работат во рамките на ЈП „Македонски шуми“ трајно.
Заинтересираните треба да достават апликација која е веќе објавена на интернет страниците на ЈП „Македонски шуми“, на Агенцијата за вработување и на Министерството за труд и социјална политика, документ за завршен степен на образование и државјанствоа.
Портпаролот појасни дека доколку за дел од вработени е потребна дополнителна обука и доквалификација за да преминат во други институции, истата ќе ја направи Агенцијата за вработување на Република Македонија.
Од Владата апелираат до невработените од оваа категорија на граѓани да аплизираат за работните места во „Македоснки шуми“ без разлика дали поседуваат образование кое е стриктно компатибилно со дејноста на јавното претпријатие затоа што, нагласуваат оттаму, дел од нив потоа ќе имаат можност и ќе бидат прераспоредени во други институции.

 

 


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без дозвола од редакцијата на Плусинфо

 

 

Објавено: 08.02.2014 20:57

liljana:

ve molam de mi odgovorite nie sme 7 luge vraboteni so proektot 1600 vrabotuvanja raspredeleni vo klinicka biohemija vo koja rabotime od 2 dekemvri i seuste ne sme prijaveni kako vraboteni ne figurirame nikade i ne sme dobile ovie 2 meseci nitu denar , odgovorot na direktorot e deka se ceka finansiska soglasnost od min za finansii i deka koga ke ja dobijat soglasnosta od toj datum ke bideme na platen spisok a prethodnive 2 meseci treba da ne isplatite vie makedonski sumi nie sme site 7 socijalno ranlivi kategorii i samohrani majki ve molal pomognete ni

Објавено: 30.11.2013 19:48

halilovski:

Sakam dase vrabotam vo jp makedonski sumi

Објавено: 06.10.2013 18:26

nehat :

kazete mi kako mozam da ja najdam listata za 1600 vraboteni

Напиши коментар:

име:
е-маил:

добивајте известувања за коментарите на маил
порака:

Плусинфо нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.


ОСТАНАТО ОД РУБРИКАТА
ПОВЕЌЕ >>