• 06 декември 2016
  • Вести денес: 134
КОЛУМНИ
МИА11:43 12 октомври 2016 ● Прочитано 264

Со натпреварот меѓу Реал Мадрид и Олимпијакос вечерва во шпанскиот главен град ќе биде отворена новата сезона во кошаркарската Евролига.

Елитното натпреварување од оваа сезона ќе се игра по нов формат. Шеснаесетте екипи ќе одиграат вкупно 30.кола, по принципот секој со секого (дома-гости), по што осумте најдобри ќе се пласираат во плејофот.

Во останатите натпревари од 1.коло кои на програмата се утре и задутре ќе играат:

четврток (13 октомври):
Галатасарај – ЦСКА Москва,
Милано – Макаби Тел Авив и
Црвена звезда – Дарушафака;

петок (14 октомври):
Уникс Казан – Барселона,
Фенербахче – Бамберг,
Панатинаикос – Жалгирис и
Басконија – Анадолу Ефес. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.
ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Бразил и Колумбија ќе играат хуманитарен фидбалски натпревар

Сите приходи ќе бидат наменети за семејствата на загинатите фудбалери и членови на стручниот штаб на Чапекоенсе по падот на авионот.

НБА: Шести трипл-дабл по ред за Вестбрук, 60 поени за Томпсон

Ноќта меѓу понеделник и вторник во НБА лигата ја одбележаа кошаркарот на Оклахома, Расел Вестбрук со шестиот во низа „трипл-дабл“.

Успешен настап на младите македонски кошаркари во Истанбул

Македонската селекција за кошаркари до 14 години имаше успешен настап на зимскиот камп во Турција.

Ла Коруња убедлива против Сосиедад

Фудбалерите на Депортиво Ла Коруња забележаа убедлива победа над Сосиедад во последниот натпревар од 14.коло на шпанската Примера.

Отворено Светското Првенство во пливање, Македонија учествува со пет натпреварувачи

Во импозантната сала „Колосеум“ во канадски Виндзор ноќеска се одржа свеченото отворање на 13.то Светско Првенство во пливање во 25 метарски базен.

КОЛУМНИ
НАЈЧИТАНИ