• 29 август 2016
  • Вести денес: 43
МИА09:12 20 јуни 2016 ● Прочитано 319

Германецот Флоријан Маер триумфираше на турнирот во Хале (тревната подлога) откако во финалето го победи својот сонародник Александар Зверев со 2-1 во сетови (6:2; 5:7 и 6:3).

Ова за Маер е само втора турнирска победа, а има 33 години и првиот трофеј го освои 2011 година во Букурешт. Маер се наоѓа на 192.место на АТП листата. Ова беше прв меѓусебен меч на двајцата тенисери.

Во првиот сет Маер имаше два брејка, а во вториот сет Зверев спаси две меч топки во 10. гем и потоа успеа да изедначи на 1:1 во сетови. Во решавачкиот сет победникот на турнирот Маер имаше еден брејк што беше доволен за конечен триумф.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.

ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Оптимизам пред натпреварите со Шкотска и со Северна Ирска

Играчите од нападот Даниел Аврамовски и Марјан Радевски се свесни за важноста на натпреварите.

Ѓорческа напредуваше пет места на ВТА-листата

Ѓорческа се наоѓа на 217. место со 243 бода.

Ракитиќ донесе триумф за Барселона во Билбао

Со овој триумф Барселона им се приклучи на Лас Палмас и на Реал Мадрид кои се на врвот на табелата со по две победи во првите две рунди во Примера.

Шампионот ПСЖ поразен во Монако

Триумфот на Монако го најави Жоао Мутињо во 13.минута, а во судиското надополнување од првото полувреме Фабињо од пенал зголеми на 2:0.