• 06 декември 2016
  • Вести денес: 134
КОЛУМНИ
МИА09:12 20 јуни 2016 ● Прочитано 376

Германецот Флоријан Маер триумфираше на турнирот во Хале (тревната подлога) откако во финалето го победи својот сонародник Александар Зверев со 2-1 во сетови (6:2; 5:7 и 6:3).

Ова за Маер е само втора турнирска победа, а има 33 години и првиот трофеј го освои 2011 година во Букурешт. Маер се наоѓа на 192.место на АТП листата. Ова беше прв меѓусебен меч на двајцата тенисери.

Во првиот сет Маер имаше два брејка, а во вториот сет Зверев спаси две меч топки во 10. гем и потоа успеа да изедначи на 1:1 во сетови. Во решавачкиот сет победникот на турнирот Маер имаше еден брејк што беше доволен за конечен триумф.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.
ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Бразил и Колумбија ќе играат хуманитарен фидбалски натпревар

Сите приходи ќе бидат наменети за семејствата на загинатите фудбалери и членови на стручниот штаб на Чапекоенсе по падот на авионот.

НБА: Шести трипл-дабл по ред за Вестбрук, 60 поени за Томпсон

Ноќта меѓу понеделник и вторник во НБА лигата ја одбележаа кошаркарот на Оклахома, Расел Вестбрук со шестиот во низа „трипл-дабл“.

Успешен настап на младите македонски кошаркари во Истанбул

Македонската селекција за кошаркари до 14 години имаше успешен настап на зимскиот камп во Турција.

Ла Коруња убедлива против Сосиедад

Фудбалерите на Депортиво Ла Коруња забележаа убедлива победа над Сосиедад во последниот натпревар од 14.коло на шпанската Примера.

Отворено Светското Првенство во пливање, Македонија учествува со пет натпреварувачи

Во импозантната сала „Колосеум“ во канадски Виндзор ноќеска се одржа свеченото отворање на 13.то Светско Првенство во пливање во 25 метарски базен.

КОЛУМНИ
НАЈЧИТАНИ