• 06 декември 2016
  • Вести денес: 134
КОЛУМНИ
Плусинфо18:35 26 март 2016 ● Прочитано 13392

 

Двајца браќа близнаци на возраст од 30 години загинаа во сообраќајната несреќа што попладнево околу 17 часот се случи во населбата Кисела Вода, информираат од Министерството за внатрешни работи. Тие беа патници во возило „рено 19“ што директно се судри до автобус на ЈСП број 24. 

Една од патничките во автобусот се пожалила на полесни повреди.

Од МВР информираат дека увидот се уште е во тек и засега не може да се каже кое се причините за несреќата. 

Несреќата се случи во близина на училиштето „Круме Кепески“ и КАМ маркетот. Возилото беше толку набиено во автобусот што пожарникарите сечеа делови од автомобилот за да ги извадат патниците.

Како што раскажуваат очевидци автомобилот се движел во спротивен правец од автобусот, но поради големата брзина се извртел, влетал во лентата на автобусот и целосно се набил во него.

На автобусот е скршено предното стакло.

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.
ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

„Боемска улица“ 2 ќе се отвори на 23 декември

Настанот ќе биде боемско уживање, кое ќе биде збогатено со настапот на бардот на староградската музика, Звонко Богдан, придружен од тамбураши.

„Шарам во магла те барам“ протест поради загадениот воздух(ГАЛЕРИЈА)

Организатори се: „Скопје Смог Аларм“, „Скопје бара чист воздух“, „Let’s do it Macedonia – Ајде Македонија“, „Сакаме Аеродром да дише“„No Pasaran!“.

Без струја утре делови од повеќе општини

Корисниците од повеќе улици во Центар, Карпош, Сарај Петровец, Сопоште во различен период од денот нема да имаат струја.

„Лојал Грин“ и „Урбан лаб 1“ победници на натпреварот „Скопски автобуски хакатон“

Натпреварите беа во 2 категории - „Скопски автобуски хакатон“ и „Паметна автобуска постојка“ каде учествуваа вкупно 35 учесници

Денеска протест против загадувањето во Градски парк

Граѓаните ќе изразат револт од огромното аерозагадување во Скопје во 17 часот пред Град Скопје во Градски парк.

КОЛУМНИ
НАЈЧИТАНИ