• 01 септември 2016
  • Вести денес: 1
Плусинфо21:47 25 февруари 2016 ● Прочитано 2995

Извештаите на САД за човековите права, како и оние на други меѓународни новинарски организации, ја зголемија загриженоста за состојбата со медиумите во Македонија. Реформите во медиумите остануваат во Итните рефорски приоритети на ЕУ. Страните посветени на Договорот во Пржино треба да расправаат за реформите во медиумите, сега и во иднина, се наведува во одговорот од Амриканската амбасада на прашање на Плусинфо да објасни што ќе се случува натаму со преговарачкиот процес околу медиумите.

„САД и ЕУ ќе продолжат да разговараат за ова прашање со страните во Договорот. Би сакале да забележиме дека парламентот може да го преземе прашањето во секое време. Елементите кои се на маса вклучуваат стабилно финансирање на МРТВ, фер и транспарентно владино рекламирање ако тоа продолжи, намалување на казните за прекршоци, јакнење на заштитата на авторските права и избор на професионалци од различни области во бордот на МРТВ и во советот на АВМУ, со гласање во парламентот. Имаше некаков основен договор за повеќето од прашањата. Страните во Договорот ќе треба да одлучат да одат напред“, се наведува во одговорот од Амриканска амбасада. 

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.
ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Могерини и Хан повикаа строго да се почитува веродостојноста на изборниот процес

Европската унија ќе продолжи со својата поддршка на процесот и ќе и помогне на земјата да се врати на својот евроатлантски пат...

Хан со порака до лидерите: Итно применете го владеењето на правото

Хан, на Твитер го коментира потпишаниот договор во Скопје.

Бејли: Постигнатиот договор покажува дека има политичка волја за добро на државата

Амбасадорот на САД рече дека е горд што заедно со ЕУ помогнале во процесот и веруваат дека овој договор е чекор напред во решавање на кризата.

ДПА ќе биде конструктивна, ДУИ без политичка порака ВИДЕО

На прашањето зошто за ДУИ не бил прифатлив Сефер Тахири за член на ад-хок телото Ахмети само кратко одговори дека не разговарале за имиња.

Груевски: Народот ќе го казни СДСМ, граѓаните гледаат кој се бори за државата

Основа цел на ВМРО-ДПМНЕ беше да се дојде до избори и со тоа да се надмине кризата во Македонија, порача лидерт на ВМРО-ДПМНЕ.

НАЈЧИТАНИ