• 24 јули 2016
  • Вести денес: 0
Плусинфо19:02 18 декември 2015 ● Прочитано 913

Сојузниците од НАТО денеска се согласија да испратат авиони и бродови во Турција, со цел да се заштити воздушната одбрана на Анкара на границата со Сирија, изјави генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг.

Тој посочи дека е одобрен планот и сега треба да се одлучи какви воени средства ќе се испратат во Турција.

Столтенберг истакна дека испраќањето на авиони и бродови е одбранбена мерка. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.
ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Во Кабул убиени 80 Хазари, утре Ден на жалост во Авганистан

Светските агенции претходно јавија дека Исламска држава, преку својата агенција Амак, ја презеде одговорноста за денешниот напад.

Де Мезиер: Напаѓачот од Минхен најверојатно жртвите ги намамил преку Фејсбук

Министерот подвлече дека 18-годишниот напаѓач, Давид Али Сонболи, веројатно во минатото бил жртва на малтретирање од свои врсници.

Ден на жалост во Косово за тројцата Албанци загинати во нападот во Минхен

Во нападот во Минхен, убиени се и три млади луѓе од Косово: Дијамант Заберѓа (21), Сабина Суљај и нејзината другарка, Армела Сегаши (14).

Спутник: Во Косово има најмалку пет кампови за обука на Исламска држава

Најголемите кампови се наоѓаат во околината на Урошевац и Ѓаковица, како и во округот Дечани.

Меркел. Државата ќе стори се да ја осигура безбедноста на граѓаните

Меркел потсети дека овој случај е тешко да се поднесе, имајќи ги во предвид нападите што се случија изминатите денови.

НАЈЧИТАНИ