Последна промена пред 10 секунди | Среда 16 Април 2014 | 10 0

Уметничка фотографија на „Фото фокус 2012“ во Крива Паланка

  • Објавено: 31.07.2012 19:52
  • Прочитано: 790
  • Печати

Во ликовниот салон на Центарот за култура во Крива Паланка вчеравечер беше отворена Меѓународна изложба на уметничка фотографија „Фото фокус 2012“, авторски проект на Фото кино клубот (ФКК) „Козјак“ од Куманово, како дел од програмските содржини на културната манифестација „Топол културен бран“.
На изложбената поставка кривопаланечките љубители на уметничката фотографија можеа да проследат 77 експонати изработени од фотографии од целиот свет.
Како што информираа претставниците од ФКК „Козјак“ од Куманово на повикот на овој проект пристигнале 4.200 фотографии на 566 автори од 58 земји од светот. За поставката од 77 фотографии и за наградите одлучувало стручно и еминентно жири во состав Слободан Крстиќ од Босна и Херцеговина, Миодраг Хаџи Миловановиќ од Србија и Марјан Јаневски од Македонија.
Претставниците од ФКК „Козјак“ додадоа дека со овој проект преку уметничките фотографии се спојуваат различните култури со оглед на фактот што естетиката на уметничката фотографија е универзален јазик за сите луѓе во светот.

 

/style/images/posledni.jpg

Последни коментари (вкупно: 0)

Прочитај ги сите коментари:

Напиши коментар:

име:
е-маил:

добивајте известувања за коментарите на маил
порака:

Плусинфо нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.


ОСТАНАТО ОД РУБРИКАТА
ПОВЕЌЕ >>